Alaca Avni Çelik MYO hizmete açıldı

Sinpaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik’in memleketi Çorum’un Alaca ilçesine yaptırdığı Avni Çelik Meslek Yüksekokulu hizmete açıldı.

Alaca Avni Çelik MYO hizmete açıldı
Eğitim
Sinpaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik’in memleketi Çorum’un Alaca ilçesine yaptırdığı Avni Çelik Meslek Yüksekokulu hizmete açıldı.

Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulunun yeni binasının açılış töreninde konuşan Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, görev yaptığı 5 yıllık süreç içerisinde omuz omuza vererek birlikte Hitit Üniversitesini çok güzel bir noktaya getirdiklerini söyledi. Rektör Alkan, meslek yüksekokullarının şuanda ülkenin en önemli kurumlarından birisi haline geldiğini belirterek, “Ara elaman olarak adlandırdığımız konsept gerçekten Türkiye’nin önümüzdeki süreç içerisinde başarılı çalışmalar yapmasının temel anahtarlarından birisi haline geldi” dedi.

Rektör olarak atandığında iş adamı Çelik’ten kendisine bir kutlama mektubu geldiğini ve hayırsever iş adamının mektupta okul yaptırmak istediğini anlatan Prof. Dr. Alkan, “Mektubu aldıktan sonra telefonla görüştüm. Alaca’ya meslek yüksekokulu açar mısınız dedi. Bende seve seve dedim. Ancak merkezde kampüs olmadığını dile getirdim. Alaca’ya yapmak istediğini ifade etti. Okulu açarsanız ben binayı yaparım dedi. Biz üniversiteye meslek yüksekokulu kazandıran iş adamımıza, ağabeyimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Rektör Alkan, iş adamı Çelik’in Avni Çelik MYO’da eğitim-gören 200 öğrenciye burs vereceğini de müjdeledi.

AK Parti MYK Üyesi Ethem Sancak ise, arkeoloji denilince dünyada ilk üç markadan birisinin Alacahöyük olduğunu hatırlatarak, “21. yüzyılın büyük endüstrisinin temel ham maddesi arkeoloji burada. Burası çok önemli bir ilçe. Hattuşa, tarihin en muktedir imparatorluğudur. Mısır’a diz çöktürten, Mısır’a medeniyet öğreten yer Hattuşa’ydı. Hitit Üniversitesi müthiş bir üniversite. Gelişimini çok büyük sevinçle izliyorum. Özellikle arkeoloji ve uygarlık tarihinde müthiş bir yol katetmiştir, gidiyor. Alaca’ya gelince çok heyecanlandım. 15 yıl önce Türkiye ayağa kalktı. Türkiye ile bu imparator merkezi de ayağa kalkmış. 21. yüzyılın büyük endüstrisinin temel ham maddesi arkeoloji burada. Burası çok önemli bir ilçe. Kıymetini bilin” diye konuştu.

AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu da, 2011 yılında milletvekili seçildiklerinde Çorum’un üniversitesinin adı var ama kendisinin yok denildiğini hatırlatarak, “Şimdi ilçelere bile yüksekokul yapıyoruz. Yakın zamanda da inşallah Sungurlu’nun yarım kalan ihalesi tamamlanmış olacak. Laf üretmek ya da dedikodu yapmak bize bir gram katkı sağlamıyor. İş yapmak için buradayız” ifadelerini kullandı.

Uslu, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümünün tatbikatta kullanacakları itfaiye aracının Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından okula bağışlanacağını açıkladı.“Böyle bir eser kazandırma şansı veren Allah’a hamd ediyorum”

Alaca’ya böyle bir eseri kazandırdığı için Allah’a hamd ettiğini kaydeden Sinpaş Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, “Coğrafya bir kaderdir. O kaderden de kurtuluş yolları kolay değildir. Alaca’da doğmuş birisi olarak coğrafyadan sırtıma yüklenen kaderi nasıl yenerim diye o gün bir mücadele içinde oldum. Eğer o kaderi yenmek için eğitim yolunu seçmeseydim, kendim için bir şey söylemiyorum ama Alaca için böyle bir eseri kazandırabilmem mümkün olmayacaktı. Bugünkü imkânlar bundan 50 yıl önce olsaydı bu makus tarihimi, coğrafyadan sırtıma yüklenen yükleri yenmek için daha az çabayla belki daha uzun mesafeler alacaktım. Bunları hemşehrilerim için söylüyorum, coğrafyanın kendilerine yüklediği yükü verecekleri bir mücadele ile aşarak bir yere gelinebilir. O talihin yenilmesi için burada bir katkım olduysa bu lütuf Allah’ın lütfudur. Bu fırsatı bana veren Allah’a hamd ediyorum” şeklinde konuştu.

Vali Necmeddin Kılıç da, “Dünyanın yakın geleceğinde etkili söz söyleyen değil, son sözü söyleyen ülke olmamız gerekiyor. Bu da eğitimden geçiyor” dedi.

Vali Kılıç, Çorum’da güzel şeyler olduğunu belirterek, ilçelerde yüksekokulların açılmasının dikkate değer bir gelişim olduğunu söyledi. Türkiye’nin güçlenip, dünyanın yarınlarında söz sahibi olduğunda dünyada barış, huzur, merhamet ve adalet olacağını anlatan Kılıç, “Eğer Türkiye içine kapanır ve yarıştan geri kalırsa dünyada sadece vahşet olur” ifadelerini kullandı.

Okulun yapılmasına katkıda bulunan iş adamlarına plaket verilmesinin ardından okulun açılışı gerçekleştirildi. Açılışın ardından hayırsever iş adamı Avni Çelik ve beraberindekiler Alaca MYO’yu gezerek, okul hakkında bilgi aldı.

Alaca Avni Çelik MYO’yu yaptıran iş adamı Avni Çelik’e Hitit Üniversitesi Senatosu tarafından ülkeye ve üniversiteye eğitim alanında yapmış olduğu katkı ve desteklerinden dolayı fahri doktora ünvanı verildi. Spor Bilimleri Fakültesi’nde düzenlenen törene Vali Necmeddin Kılıç, AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, AK Parti MYK Üyesi Ethem Sancak, Sinpaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, KMK Tekstilin sahibi Salih Karahan, Çetinkaya Mağazalarının sahibi Fehmi Çetinkaya, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Alaca Belediye Başkanı Muhammet Esat Eyvaz, AK Parti İl Başkanı Mehmet Karadağ, Ticaret Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal, senato üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı. Törenin ardından öğrenciler ve üniversite yöneticileri ile görüşen Çelik, Hitit Üniversitesindeki 100 öğrenciye burs vereceklerini açıkladı.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom