Almanya'da uçan böceklerde endişe verici rapor

Almanya’da Krefeld Entomoloji Topluluğu, uçan böcek nüfusunun son 25 yılda yüzde 75 oranında düşüş gösterdiğini açıkladı.

Almanya'da uçan böceklerde endişe verici rapor
Genel
Almanya’da Krefeld Entomoloji Topluluğu, uçan böcek nüfusunun son 25 yılda yüzde 75 oranında düşüş gösterdiğini açıkladı.

Merkezi Almanya’nın Krefeld şehrinde yer alan Krefeld Entomoloji Topluluğu’nun Almanya’nın farklı doğa rezervlerinde yaptığı araştırmanın sonuçları bilim insanlarını endişe veriği olduğunu belirtti.

Entomoloji Topluluğu raporunda, “Uçan böcekler hem polen taşıyıcılar olarak, hem de besin zincirinin bir parçası olarak dünya ekosisteminde kritik bir öneme sahip. Arılar ve kelebeklerin de içinde bulunduğu uçan böcek familyası polen taşıyıcılar olarak dünya gıda tedarikinin yüzde 75’inden sorumlu. Öte yandan, uçan böceklerin sayısının azalması, bu böceklerle beslenen kuşlar ve diğer hayvan türlerini de etkileyerek besin zincirinde bir domino etkisi yaratabilir. Uçan böcekler, insanlar arasında popüler hayvan türleri olmadığından bu hayvanlar üzerine yapılan bilimsel çalışmalar da oldukça kısıtlı. Bu nedenle, uçan böceklerin bu kadar kısa sürede nasıl yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığına dair kesin veriler yok. Ancak iklim değişikliği ve tarım uygulamaları temel nedenler arasında olduğu belirtiliyor. Almanya’nın farklı doğa rezervlerinde yapılan araştırmalarda, Almanya’da böcek nüfusunun son 25 yılda yüzde 75 oranında düşüş gösterdi. Bu da bilim insanları için endişe verici bir sonuç“ denildi.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom