Bilal Erdoğan: UNESCO onayladığı zaman mirası arşive mi kaldırmış oluyor yaşatmış mı oluyor

Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, “UNESCO’ya zaman zaman çeşitli başvurular yapıyor kurumlarımız,somut olmayan tarihi miras veya somut olan miras bunların yaşatılmasıyla ilgili bazen düşünüyorum.

Bilal Erdoğan: UNESCO onayladığı zaman mirası arşive mi kaldırmış oluyor yaşatmış mı oluyor
Genel
Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, “UNESCO’ya zaman zaman çeşitli başvurular yapıyor kurumlarımız,somut olmayan tarihi miras veya somut olan miras bunların yaşatılmasıyla ilgili bazen düşünüyorum. Acaba UNESCO böyle bir şeyi onayladığı zaman bu mirası arşive mi kaldırmış oluyor yaşatmış mı oluyor” dedi.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Esenler Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi başladı. Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre ve Kültür Merkezi’nde başlayan zirveye Dünya Etnospor Federasyonu Genel Başkanı ve Zirvenin Danışma Kurulu Başkanı Bilal Erdoğan, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hamza Ateş, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, zirvenin bilim kurulu üyeleri ile yerel ve uluslararası sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda akademisyen katıldı. Şehir ve insan hayatına yönelik çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşların iş birliğinin artması amacıyla gerçekleşen zirvenin açılış oturumunda Bilal Erdoğan konuştu. Erdoğan, günümüzde şehirlerin Batı medeniyetine ait özellikler göstererek eski geleneklerini ve renklerini kaybettiğine dikkat çekti. Erdoğan Ayrıca, UNESCO’ya yapılan başvurularda tarihi mirasların yaşatılmasıyla ilgili kararların eserleri yaşatıp yaşatmadığının sorgulanması gerektiğini ifade etti.“UNESCO onayladığı zaman mirası arşive mi kaldırmış oluyor yaşatmış mı oluyor”

Zirvenin kültürel fakirliği, eşitsizlikleri, adaletsizliği gidermek için sivil toplum kuruluşları ve belediyelerin rolününün önemine dikkat çekeceğini ifade eden Dünya Etnospor Federasyonu Genel Başkanı ve Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi’nin Danışma Kurulu Başkanı Bilal Erdoğan, “21’inci yüzyıl inşallah dünyada kültürel adaletsizliğin derinleştiği kültürel fakirliğin arttığı sadece Batı kültürünün ve varyanslarının çeşitlerinin egemen olduğu değil bütün kültürlerin alan bulabildiği ve toplumların kendi karakteristiğini korumayı zenginlik olarak görebildiği bir yüzyıl olur. UNESCO’ya zaman zaman çeşitli başvurular yapıyor kurumlarımız işte somut olmayan tarihi miras veya somut olan miras bunların yaşatılmasıyla ilgili başvurular bazen düşünüyorum. Acaba UNESCO böyle bir şeyi onayladığı zaman bu mirası arşive mi kaldırmış oluyor yaşatmış mı oluyor? Bunu sorgulamamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü gerçekten somut olmayan tarihi mirasın kültürel geleneklerimizin adetlerimizin her geçen gün yozlaştığını kaybolduğunu ciddi bir taarruz altında olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.“Şehirlerimiz maalesef gittikçe Batı şehirlerine benzeyen karakter kazanmakta”

Şehirlerin Batı karakteri taşıyan bir görünüm kazanmasını eleştiren Erdoğan, “Maalesef bu batılılaşma rüzgarı ne kadar etkili oldu ki bugün şehirlerimiz maalesef gittikçe Batı şehirlerine benzeyen karakter kazanmakta; mahallelerimiz eski geleneklerini, renklerini, tavırlarını kaybetmekte. Buna karşı çok da bir şey yapamamaktayız. Eski büyük aileler şimdi yeni apartman dairelerinde nasıl yaşayacak diyoruz. Eski mahalle ortamları o büyük apartmanların arasındaki trafik tehlikesi yaşayan sokaklarda nasıl yaşayacak diyoruz. Çocuklar sokağa inip nasıl oynasın diyoruz ama bir yol bulmak zorundayız. Eğer biz bize ait bir mahalle kültürünü, ev kültürünü yeniden yaşatmaya kararlı olursak inanın ki bir yolunu bulabiliriz” dedi.“Türkiye’nin tanıtımı anlamında çok büyük katkı sunacak”

Zirvenin yeni işbirliklerin yanı sıra Türkiye’nin tanıtılması açısından da önemli bir işlev göreceğini ifade eden Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “ Dünyanın gerçekten şu anda ulaşmak istediği en önemli hedeflerden bir tanesin ileri demokrasi olduğunu gördüğümüz bir dünyada 15 Temmuz gibi hain darbe girişiminde sessiz kalan dünyaya Türkiye ile ilgili doğru tanıtım yapılması anlamında her bir toplum her bir birey ve bu toprağın her bir çocuğunun bir iş yapması gerektiği hepimizde bir düşünce kanaati olarak hasıl oldu” dedi.

Esenler Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı zirveye 60 ülkeden 192 sivil toplum kuruluşu ve üniversite temsilcisinin katılıyor. Çok sayıda ülkeden sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin ve alanında uzman akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilecek olan zirvede, 17 konu başlığı altında 35 panelde 157 sunum yapılacak. Üç gün sürecek zirvenin kongre merkezinde, katılımcı sivil toplum kuruluşlarının stantları yer alacak.

Zirve ile günümüzün ekonomik ve sosyal koşullarında yerel sorunların küresel bir perspektifle çözüme kavuşturulması için gerekli olan uluslararası iş birliğinin sağlanması hedefleniyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan zirveye, ünlü İslam düşünürü Oxford Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tarık Ramazan’ın da konuşmacı olarak katılması öngörülüyor.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom