Film gibi tatbikat

Küçükçekmece Belediyesi, Sivil Savunma Amirliği tarafından gerçekleştirilen Temel Afet Bilinci Eğitimi gerçeği aratmayan Tahliye Tatbikatıyla sona erdi.

Film gibi tatbikat
Genel
Küçükçekmece Belediyesi, Sivil Savunma Amirliği tarafından gerçekleştirilen Temel Afet Bilinci Eğitimi gerçeği aratmayan Tahliye Tatbikatıyla sona erdi.

Küçükçekmece’de olası doğal afetlere karşı yapılan tatbikatlar devam ediyor. Küçükçekmece Belediyesi’nde görevli 500 personele Sivil Savunma Amirliği tarafından Temel Afet Bilinci Eğitimi verildi. Verilen eğitim gerçeği aratmayan tahliye tatbikatıyla son buldu. Olası bir yangın sırasında tahliyeyi amaçlayan tatbikat, Küçükçekmece Belediyesi Sivil Savunma Amirliği Ekipleri ve Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Ekibi (MAG AME) katılımıyla gerçekleşti. Afet durumlarında daha etkin müdahale amacıyla düzenlenen tatbikatta belediye personeli ile o sırada binada bulunan vatandaşların çalan sirenler eşliğinde binayı boşaltması yaklaşık 1,5 dakika sürdü, kurtarma süresi ise 14 dakikada tamamlandı. Temsili olarak çıkarılan yangın ile tatbikat gereği dumandan etkilenen bir belediye çalışanı kurtarma ekipleri tarafından halat ve sedye yardımı ile binadan başarıyla tahliye edildi. Yaralı, hazır olarak bekleyen ambulansla en yakın hastaneye ulaştırıldı. Olası bir deprem veya yangın sonrası binada mahsur kalan kişileri kurtarmaya yönelik düzenlenecek tatbikat, gerçeğini aratmadı.

‘‘Doğal afetlere karşı hazırlıklı olmamız gerek’’

Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Recep Şencan, “Deprem, afet arzulanmayan hadiseler olmasına rağmen aniden karşımıza çıkabiliyor. Bizde Küçükçekmece Belediyesi olarak hazırlıklı olalım dedik. Gün içerisinde binlerce kişinin girip çıktığı bir binamız var. Bir haftadır personelimize yönelik temel afet bilinci eğitimi veriyorduk. Bu eğitimin son aşamasını da ‘Tahliye Tatbikatı’ dediğimiz bir tatbikatla neticelendiriyoruz. Burada gönüllü ekiplerimiz ve Küçükçekmece Belediyemizin sivil savunma ekibi var. Bu gün esas amaç bir alarm durumunda insanlarımız ne yapıyor, Çıkış kapılarımız gerektiği gibi çalışıyor mu, bunları test ettik. Aynı zamanda tahliye işlemi yapıldı. 2 arkadaşımız biri sedye ile diğeri de yukarıdan indirme şeklinde kurtarıldı. Böyle şeyler yaşamamak için dua ediyoruz ama hazırlıklı da olmamız gerek’’ diye konuştu.

‘‘Küçükçekmece Belediyesi hazırsa bizde hazırız’’

Küçükçekmece Belediyesi Sivil Savunma Amiri olarak görev yapmakta olan Hüseyin Karadayı ise, “ Belediyemizi tebrik etmek gerek, 17 Ağustostan sonra birçok şey yapıldı ama ısrarla takip edip yapmaya devam eden bir belediyemiz var. Bu çalışmaların belediye bünyesi içerisinde yapılıyor olması çok önemli. Çünkü belediye çalışanları literatürde ki profesyonel acil müdahale ekipleri statüsüne giriyor. Dolayısıyla belediye çalışanlarının bu konuda daha hazırlıklı olması gerekiyor. Biz Küçükçekmece Belediyesi hazırsa bizde hazırız diyebiliriz. Aslında burada yapmış olduğumuz bu, belediyemiz hazır. Bundan sonra da Küçükçekmece halkının eğitimleriyle birlikte, Küçükçekmece’yi afetlere daha dirençli hale getireceğiz’’ ifadelerini kullandı.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom