İmam Hatip Liselerinin kuruluşunun 66. yıl dönümü kutlandı

Balıkesir’de İmam Hatip Okullarının kuruluşunun 66.

İmam Hatip Liselerinin kuruluşunun 66. yıl dönümü kutlandı
Genel
Balıkesir’de İmam Hatip Okullarının kuruluşunun 66. yıl dönümü Karesi AVM’de düzenlenen programla kutlandı.

İmam Hatip Okullarının kuruluşunun 66. yıl dönümü programı Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Programın açılış konuşmasını Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Ahmet Bekdüz yaptı. İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız konuşmasında “İmam Hatipler dünyaya tek bir pencereden bakmayan; ilmi ile amil, yaşamı ile kamil, gönül dünyasında mutlu, huzuruyla imrenilen, başarılarıyla kıskanılan, kendisini en güzel ifade eden; sosyal, kültürel, sanat ve sporda da iddia sahibi, entelektüel, ufku açık, hitabeti güçlü, her zaman en önde, aktivist, omurgalı insanlar yetiştiren, milletimizin asli değerlerini taşıyan ve yaşatan münevver insanların oluşturduğu eğitim yuvalarıdır” dedi.İmam Hatip ruhu

İmam Hatip ruhu sadece bir fikir değil, aynı zamanda bir aksiyon olduğuna vurgu yapan Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız “Yeni ve genç Türkiye, mayasında İmam Hatip ruhunun olduğu bir manifestodur. Dünyayı ve çağı yakalayabilmenin, zulme başkaldırmanın, iyi niyeti yoldaş edinmenin, hak bildiğin yolda cesaret ve sabırla yürümenin manifestosudur. İmam Hatip ruhu dünyayı bir bütün olarak kavrama, doğunun ve batının ilim ırmaklarını buluşturma misyonuyla bu ülkeye çok şey kazandırır. Bu misyonu ortaya koyan ve bu yolda emeği olan başta Ahmet Karatoprak hocamız olmak üzere Cemalettin Öktem, Tevfik İleri, Nurettin Topçu ve ahirete irtihal eden tüm hocalarımıza şükran ve minnetlerimi sunuyor; İmam Hatip okullarının temelini atanları, kuruluşundan bu güne yıllar boyunca görev yapmış ve aramızdan ayrılmış öğretmenlerini, yöneticilerini, yemeyip yediren giymeyip giydiren hayırseverleri rahmetle minnetle yad ediyorum” şeklinde konuştu.

Program Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin okuduğu ilahi ve şiirlerin ardından Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi ilk mezunlarından İlahiyat Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Nevzat Aşık, hayatından örnekler eşliğinde gençlere tavsiyelerde bulunarak İmam Hatip Lisesinde okuduğu yıllara ait anektodlarla programa renk kattı. İmam Hatip Liselerine maddi ve manevi katkılarını esirgemeyen Ahmet Karatoprak, Halil Kasapoğlu ve Yakup Akdeniz’e plaket takdiminin ardından davetlilere aşure ikramı yapıldı. Programa Karesi Kaymakamı Abdülkadir Demir, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, AK Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan, BAUN Rektörü Kerim Özdemir, BAUN İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Muammer Erbaş, BAUN İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nevzat Aşık, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, İl Müftü Vekili Ramazan Topcan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Cengiz, kurum amirleri, eğitim yöneticileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom