Minik zabıtalar okul kantinlerini denetledi

Gaziantep’te öğrencilere zabıtalık mesleğini sevdirmek ve tanıtmak için hazırlanan proje kapsamında eğitimi verilen öğrenciler, okul kantinlerini denetledi.

Minik zabıtalar okul kantinlerini denetledi
Genel
Gaziantep’te öğrencilere zabıtalık mesleğini sevdirmek ve tanıtmak için hazırlanan proje kapsamında eğitimi verilen öğrenciler, okul kantinlerini denetledi. Kantin çalışanlarının "hazır ol" vaziyette karşıladığı minik zabıtalar, denetimlerde gerçek zabıtaları aratmadı

Gaziantep’te Şahinbey Belediyesi tarafından hayata geçirilen Minik Zabıtalar Görev Başında projesi kapsamında 58 ilkokuldan seçilen toplam 233 öğrenci proje kapsamında zabıtaların görevleri ve yetkileri konusunda eğitimden geçirilmiş, eğitim sonunda hazırlanan özel kıyafetleri ve donanımları dağıtılarak, fahri zabıta görevlisi olduklarını gösteren kimlikleri teslim edilmişti. Minik zabıtalar, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile birlikte okullardaki kantinleri denetledi. Ellerinde eldiven ve telsizlerle, kantinleri denetleyen küçük zabıtalar, gerçek zabıtaları aratmadı. Küçük zabıtalar, gittikleri kantinlerdeki ayran gibi içeceklerin son kullanma tarihinden, simitlerin bayatlığına kadar bir çok ürünü tek tek kontrol ederek, kantinlerin hijyen kurallarına ne kadar uyduklarını da tespit etti. Kantincilerin "hazır ol" vaziyette karşıladığı öğrenci zabıtalar, lavabo altlarındaki dolapları bile inceledi.

Fahri zabıtalardan Zeynep Kellecioğlu insan sağlığı için zabıta mesleğinin önemine değinerek, "Fahri zabıta olarak görev yapıyorum. Bunu kendimiz seçtik. Hem arkadaşlarımızın sağlığı hem kendi sağlığımız için bu denetimleri yapıyoruz. Burada kantini denetledik. Gerek son kullanma tarihleri olsun gerekse kantin içersin de ki hijyeni denetliyoruz" diye konuştu.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu da hazırlanan proje ile ilçedeki tüm okullara ulaşabildiklerini belirterek, okul kantinlerini sürekli ve yakından kontrol altında tutabildiklerini söyledi. Öğrencilerin sağlığı açısından kantinlerde verilen hizmet kalitesini çok önemli görmeleri nedeniyle projeye start verdiklerini vurgulayan Başkan Tahmazoğlu, "Denetim çok önemli. Zaten kendi zabıtalarımız Şahinbey ilçemizde denetimlerini aralıksız sürdürüyorlar. Bizim yaklaşık 160 tane okulumuz var. Bunların hepsini aynı anda denetleme şansı olmadığı için bunu kaynağında denetleme yoluna gidiyoruz. İlkokullarda minik zabıtalarımız, ortaokul ve liselerde ise genç zabıtalarımız aracılığı ile denetim sağlıyoruz. Okullarımızda gönüllü olarak bu işi isteyen öğrencilere bunun eğitimini verip bir zabıta timi kurduk. Bunlar sürekli olarak okullarda bulundukları için okul kantinlerinde hijyene ve diğer ürünlerin sıhhi olup olmamaları konusunda denetimlerini yapıyorlar. Sonrasında uygunsuz gördükleri bir durum olduğunda bizim zabıtalarımız ile irtibata geçerek gerekli işlemleri yapıyorlar. İnşallah bunlara gerek kalmadan kantinlerimiz ve diğer satıcılarımız yasalara uygun hareket ederse vatandaşlarımızın sağlıklı beslenmesine katkı sağlamış olacaklar. Ben minik ve genç zabıtalarımıza bize sağladıkları desteklerden dolayı teşekkür ediyorum“ dedi.Denetim yetkileri var

Minik zabıtaların denetim yetkisi olduğunu da anlatan Tahmazoğlu, şu anda ceza yetkilerinin olmadığına ifade etti. Zabıtaların görev ve yetkileri hakkında bilgi veren Tahmazoğlu, "Minik ve genç zabıtalarımızın ceza yazma yetkileri yok fakat denetim yapma yetkileri var. Yaptıkları denetim neticesinde uygun görmedikleri kanuna, yasaya, sağlığa ve hijyene aykırı olan hususları zabıta karakolları ile irtibat kurarak gerekli yasal işlemleri uygulayabiliyorlar“ şeklinde konuştu.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom